Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Pokud jste přišli o práci, pravděpodobně jste zaregistrování na úřadu práce. Ten za vás platí zdravotní pojištění a po splnění některých podmínek vyplácí po určitou omezenou dobu podporu v nezaměstnanosti.

Je potřeba znát pravidla

Určitě byste rádi zase co nejdříve pracovali. Nerýsuje se ještě nabídka trvalého zaměstnání nebo jste se neodhodlali k podnikání? Jste registrováni na úřadu práce a chcete si přivydělat? Je to možné, ale má to svá pravidla a hranice, aby vás z evidence uchazečů o zaměstnání nevyřadili.

Kolik si můžete v evidenci uchazečů o práci přivydělat?

Každý měsíc si můžete přivydělat až 4 600 Kč, a to v rámci takzvaného nekolidujícího zaměstnání. Jde o polovinu minimální mzdy. Ani pokud máte příjmů více, jejich celková částka nesmí tuto hranici překročit. Většinou lidé pracují v této situaci na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

Abyste vás nevyřadili z evidence

Jakýkoliv přivýdělek má člověk v evidenci úřadu práce povinnost nahlásit úřadu práce nejpozději v den jeho započetí. Pokud na to zapomenete nebo přivýdělek úmyslně zatajíte, hrozí vám vyřazení z evidence a sankce.

Výši výdělku je nutno dokládat

Výši výdělku dokládáte na předepsaném formuláři. Automaticky vám s ním ale zaniká nárok na podporu v zaměstnanosti, ostatní výhody evidence zůstávají. Doba pobytu na úřadu práce se započítává do nároku na starobní důchod a stát za vás platí zdravotní pojištění.

S úřadem práce spolupracujte

I když máte přivýdělek, neznamená to, že s úřadem práce přestanete spolupracovat. I nadále si hledejte hlavní pracovní poměr nebo přemýšlejte, jestli nerozjet vlastní podnikání. To, že jste nezaměstnaní, má na vaši psychiku i peněženku nepříznivý dopad a určitě byste to rádi co nejdříve změnili.

Vloženo: 17.12.2015© 2024 www.pujckapronezamestnane.cz, SIALINI, spol. s.r.o., všechny práva vyhrazeny.

Komenského 3143/32, 747 21 Kravaře, ČR, IČO: 27807959, DIČ: CZ27807959


Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Nejsme zprostředkovatelem ani poskytovatelem úvěrů a půjček. Web obsahuje marketingové prvky finančních společností.