RPSN vám řekne, jak je půjčka drahá

Důležitým ukazatelem, který je třeba u půjčky znát je RPSN. Jedná se o zkratku pro roční procentní sazbu nákladů. Proč je tento ukazatel tak zásadní? Je totiž nejkomplexnějším parametrem popisující výhodnost půjčky.

Pokud chcete srovnat několik nabídek půjček, pak je RPSN to správnou srovnávací metodou. Srovnání je velmi prosté - nabídka, která má nižší RPSN, je výhodnější. Znamená to, že půjčku přeplatíte méně.

Další parametry půjček

Neposuzujte však půjčky jen podle toho, kolik přeplatíte. Důležité jsou rovněž ostatní jejich parametry. Zda se jedná o solidní společnost, možnosti předčasného splácení a také průchodnost při schvalování vaší žádosti. Platí totiž poměr, že půjčky s nižší sazbou RPSN jsou náročné na bonitu a jejich schvalovatelnost je jen bonitním žadatelům. Čím je vaše bonita horší, tím také počítejte s dražší půjčkou. Je to dáno tím, že nižší bonita znamená větší riziko nesplacení půjčky pro poskytovatele a ten toto riziko zohlední zvýšením úrokové sazby.

RPSN ze zákona

Uvádět u nabídky půjčky roční procentní sazbu nákladů je povinnost, kterou ukládá zákon každému poskytovateli půjček. RPSN se dá také jednoduše spočítat v online kalkulačkách.

Levně nebo draze?

Dražšší jsou z důvodu minimalizace ztrát poskytovatelů půjček půjčky bez registru a také půjčky bez doložení příjmu, tam mají totiž poskytovatele větší šanci na ztrátu, tak to kompenují vyšší cenou půjčky. Naopak nejlevněji vychází vetšinou půjčky bankovní.

Vloženo: 2. 10. 2014© 2024 www.pujckapronezamestnane.cz, SIALINI, spol. s.r.o., všechny práva vyhrazeny.

Komenského 3143/32, 747 21 Kravaře, ČR, IČO: 27807959, DIČ: CZ27807959


Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Nejsme zprostředkovatelem ani poskytovatelem úvěrů a půjček. Web obsahuje marketingové prvky finančních společností.