Zdravý rodinný rozpočet

Podle posledních průzkumů má až třetina rodin problémy vyjít s financemi do další výplaty a každá druhá rodina nemá rezervní prostředky na nenadálé výdaje. Proto je důležité mít svoje finance pod kontrolou. Výrazně k tomu přispívá sestavení rodinného rozpočtu. Jednoduše je to plán finančního hospodaření domácnosti.

1. – sepsání příjmů

Prvním krokem je soupis všech čistých příjmů, tedy výplat, mezd, důchodů, příjmy z majetku a různých dávek, nejlépe za měsíční období. Pokud do příjmů spadají příjmy za delší období i ty rozpočítejte poměrně na jeden měsíc. Po sečtení všech těchto položek získáte částku o příjmové stránce celé rodiny.

2. - sepsání výdajů

Druhým krokem je sepsání finančních výdajů rodiny. V první řadě jde o částky pevné, ty zahrnují platby za nájem, splátky hypoték a spotřebních úvěrů a půjček, včetně malých a rychlých půjček, platby za televizi a rádio, vodu, topení a elektřinu, telefony, pohonné hmoty a bankovní poplatky. U zbývajících výdajů za potraviny, léky a oblečení jsou částky nepravidelné a ty rozpočítejte na výdaje za měsíc. Na konci seznamu tak zjistíte, kolik zhruba utratíte za měsíc. Výdaje si můžete rozepsat i do jednotlivých kategorií jako jsou knihy, časopisy, zábava a tak s přehledem zjistíte jak velkou sumu utratíte díky těmto malým částkám.

3. - porovnání příjmů a výdajů

Třetím krokem je přehledné porovnání rodinného rozpočtu, jejíchž hodnoty by se měli rovnat. V případě že jsou výdaje vyšší než příjmy je nutné snížit tyto výdaje o nějaké položky a nakupovat pouze potřebné věci. Anebo naopak zvýšit příjmovou stránku placenou brigádou, výměnou bytu za menší nebo novými smlouvami. Pokud by byly příjmy vyšší než výdaje, je vhodné takovou částku odložit a vytvořit si tak finanční rezervu.

4. - spoření

V tomto přehledu se určitě najdou položky, které nejsou k životu zas až tak nutné. Každý měsíc by se tak určitě našly nějaké peníze, které mohou posloužit na horší časy. Musíte počítat s tím, že mohou nastat situace, kdy se budou peníze hodit na nenadále výdaje. Třeba na koupi dárků, nebo pořízení nového spotřebiče v případě poruchy.

To co platí dnes, nemusí být za půl roku vůbec aktuální. Rodinný rozpočet je potřeba aktualizovat, stačí 2x za rok. Zároveň budete mít přehled na čem lze ušetřit a třeba zjistíte, že se bez určitých věcí dá v životě obejít.

Vloženo: 1.2.2017© 2024 www.pujckapronezamestnane.cz, SIALINI, spol. s.r.o., všechny práva vyhrazeny.

Komenského 3143/32, 747 21 Kravaře, ČR, IČO: 27807959, DIČ: CZ27807959


Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Nejsme zprostředkovatelem ani poskytovatelem úvěrů a půjček. Web obsahuje marketingové prvky finančních společností.